طراحی داخلی

دسته بندی ها :

تعریف طراحی داخلی

طراحی داخلی عبارت است از ترسیم نقشه و ساخت محیط توسط انسان که میتواند دارای اصول خاص باشد یا نباشد . این کار جزو طراحی محیطی است و زیر شاخه معماری محسوب میشود .

طراحی داخلی

نکته ای که در مورد طراحی داخلی مهم است این است که با اینکه انسان از زمانیکه محلی را به عنوان خانه و محل زندگی برای خود برگزیده که از غارها شروع شده و به ساختکانهای بسیار شیک و لاکچری امروزی رسیده همواره سعی میکرده که محیط زندگی خود را زیبا و خوشایند نماید و میتوان گفت عمر این رشته به آن روزها میرسد ولی رشته طراحی داخلی به عنوان یک رشته دانشگاهی تخصصی نسبتا عمر کوتاهی دارد .

در واقع از اواخر قرن بیستم شغل طراحی داخلی به عنوان یک شغل مستقل و کاملا حرفه ای شروع به نشان دادن خودش کرد و روز به روز نیاز به این رشته بیشتر حس شد .

البته نکته ای که باید ذکر شود همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد با توجه به اینکه این رشته زیر شاخه معماری محسوب میشود در بعضی نقاط به آن معماری داخلی نیز میکویند .

آیا طراحی داخلی قوانین دارد

قطعا بله هر کاری برای اینکه بتواند رشد و رونق داشته باشد بایستی یکسری قوانین داشته باشد و به انها پایبند باشد به طور مثال وقتی شخصی قصد دارد که محیط منزل خود را طراحی کلاسیک کند بدیهی است که اگر از المانهای اسپرت یا سنتی استفاده کنید نه تنها مد نظر ایشان نخواهد بود بلکه ناهماهنگی محیط باعث نارضایتی بصری میشود که این برای یک طراحی داخلی کاملا نقطه ضعف محسوب میشود. ار آنجاییکه این رشته زیر شاخه معماری است باید دقت کنید که شاخه های تخصصی در حیطه خود مجموعه معنا دارند در واقع فضای خوب فضایی است که در میان المانهایی که مجموع و کل کار را تشکیل داده اند ناهمگونی موجود نباشد .

المانهای اصلی :

از جمله این المانها میتوان از سازه یک ساختمان ، محوطه ، معماری ، مبلمان داخلی ، مبلمان خارجی و حتی جزئیات کلی نام برد .

با یک تحقیق میتوانید متوجه شوید که مطرح ترین و برترین ساختمانهای دنیا طوری طراحی شده اند که تمامی این عناصر و المانها عملکردی یکپارچه داشته باشند و به قول معروف هر قسمت ساز خودش را کوک نکند .

طراحی داخلی
استفده از رنگ در طراحی داخلی

با توجه به اینکه در عصر معاصر طراحی داخلی دارای پیچیدگی های خاص از نظر تکنولوژی و اجرایی میباشد.

تقریبا غیر ممکن است که انتظار داشته باشیم معمار ساختمان تخصص کافی در تمامی قسمتها داشته باشد .

بنابراین بسیار مهم است که کلیه افرادی که در طراحی ساختمان کار میکنند از دانش کافی برخوردار باشند و به طور گروهی و مشترک با هم کار کنند .

ب:

به این شکل که معمار برروی طراحب کلی بنا متمرکز شود و شخص یا گروه طراح داخلی به مقیاسها و زیبایی شناسی طرح و امور روانشناختی و نورپردازیها بپردازند .

لازم به ذکر است که طراحی داخلی را میتوان به دو دسته مسکونی و غیر مسکونی طبقه بندی کرد که در مقالات بعدی بیشتر به آن میپردازیم .

طراحی داخلی

شما میتوانید انواع طراحی داخلی کلاسیک ، سنتی ، اسپرت  و … را از گروه متخصص ساختمان بازار  بخواهید.

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما

X