سنگ ساختمانی

دسته بندی ها :

سنگ ساختمانی

سنگها از جمله پرکاربردترین و قدیمی ترین مصالح ساختمانی هستند و یکی از علتهای این موضوع سختی و مقاومت بالای آنها بعلاوه تنوع جنس و رنگ این کالا است.

سنگها جزو معدود مصالح ساختمانی هستند که هم نقش زیباسازی را میتوانند در ساختمان ایفا نمایند و هم به طور همزمان به عنوان عنصر مقاوم و محکم به کار روند .

در واقع میتوان گفت مهمترین وجوه تمایز سنگها با دیگر مصالح به شرح زیر است .

استحکام و دوام بسیار بالا : سنگها به علت نوع جنسشان و نحوه تشکیل شدنشان که از سختترین کانی های موجود در کره زمین است جزو مستحکمترین کالاهای طبیعی موجود در کره زمین هستند و همین موضوع باعث شده که دوامبسیار بالایی داشته باشند . البته مواد غیر طبیعی محکمتر از سنگ بسیار زیاد هستند ولی به عنوان عناصری که به صورت طبیعی در محیط وجود دارند سنگها جزو مستحکمترین و بادوام ترینها هستند.

سنگ ساختمانی

قابلیت جلا پذیری خوب :

اکثریت سنگها دارای تخلخل هستند که علت این موضوع هم نوع تشکیل شدن انهاست بنابراین به راحتی میتوانند رزین و موادی که برای جلا به آنها زده میشود را جذب نمایند و علت اصلی جلاپذیری خوب آنها وجود تخلخل بسیار زیاد در سطح آنهاست.

مقاومت در برابر ضربه :

سنگ ساختمانی به علت پیوستگی زیادی که بین مولکولهای آنها وجود دارد مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه دارند چرا که پیوند بسیار محکمی بین عناصر تشکیل دهنده آنها برقرار است .

مقاومت در برابر سایش : باز هم به علت پیوستگی فوق العاده بالایی که دارند به راحتی ساییده نمیشوند و در بسیاری از مواقع سنگها را بدون اینکه ساب بزنند به عنوان المانهایی در جهت جهت جلوگیری از سرخوردگی استفاده میکنند .

قابلیت برش خوردن خوب سنگ ساختمانی:

یکی دیگر از عوامل مفید در سنگها این است که معمولا لایه هایی که سنگ را تشکیل میدهند در یک جهت هستند و همدیگر را قطع نمیکنند و همین امر باعث میشود که بتوان سنگها را با خیال راحت و بدون ترس از اینکه گسیخته شوند برش زد .

سنگها را به علت اینکه اجزای آنها در هم تنیده شده به راحتی میتوان صیقل زد و همین موضوع یاعث میشود که سنگ ساختمانی سطحی صاف و یکدست به ما بدهند بدون اینکه شکسته شوند .

ثبات رنگی بالایی که در سنگها وجود دارد به این علت است که کلیه عناصر و اجزای تشکیل دهنده سنگ از یک جنس واحد با یک رنگ هستند بنابراین هر چقدر که سنگ سابیده شود لایه زیرین آن نیز همان رنگ لایه بالایی را نمایش میدهد .

سنگ ساختمانی

با توجه به نوع فرآوری سنگها و استفاده از رزین که باعث براقی سطح میشود و نفوذ آب را درآنها به میزان بسیار زیاد کاهش میدهد سنگها دارای این قابلیت میشوند که سطح آنها را بتوان شستشو کرد بدون اینکه آسیبی به سنگ برسد .

مقاومت مطلوب سنگ ساختمانی:

سنگها در برابر سرما و گرما به این علت است که آنها یک عنصر طبیعی هستند و سالها در معرض گرما و سرمای طبیعی بوده اند تا اینکه استخراج شده و فرآوری شده اند بنابراین ذات آنها در برابر سرما و گرما مقاوم است.

سنگها به این علت که بافت درهم فشرده ای دارند و همین بافت سنگ ساختمانی مانع از نفوذ زیاد آب و رطوبت به داخل جان سنگ میشود و به همین علت در برابر رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان میدهند.

سنگ ساختمانی
  1. مقاومت خمشی بالال در سنگ ساختمانی ناشی از نوع پیوند بین مولکولها و اجزای سنگ است که باعث میشود سنگها به راحتی در مقابل خمش از بین نروند و تسلیم نشوند.
  2. نوع جنس سنگها به گونه ای است که در مقابل مواد اسیدی و قلیایی مقاومت بسیار بالایی نشان میدهند و البته عدم نفوذ این مواد به قلب سنگ هم بسیار موثر است .

در مجموع سنگها از بهترین مصالح ساختمانی هستند چه از نظر زیبایی و چه از نظر مقاومت و شما میتوانید انواع سنگ را از گروه ساختمان بازار تهیه نمایید .

برچسب ها :

نظرات شما

X